středa 28. října 2015

Bali: co vidět & zažít

Dlouho plánovný a slibovaný článek je tu. Po dlouhých přípravách, přemyšlení a několika nepovedených pokusech mi to došlo. Nemůžu napsat/určit/říct co by jste meli vidět a co za to nestojí a co je nejlepší. Takhle to nefunguje, ne s Bali. 
Natěšení a plní očekávání přistanete na letišti. Na pěkném, moderním letišti (to koukáte co!), které Vás stejně jako ostatní letiště přinutí projít duty free zónou, než Vás vypustí do davu taxikářů, kteří se Vás budou snažit ulovit jako gazelu vpuštěnou do arény plné lvů.

A pak se nejspíš ocitnete v Kutě. Na začátek bych ještě poznamenala, že Bali by se (dle mého názoru) dalo rozdělit na KUTA a BALI, protože Kuta je takový malý samostatný vesmír v jednom větším vesmíru a tak bych pro první dny volila klidnější místo. Kuta Vás totiž překvapí. Jestli v dobrém nebo ve zlém to nechám na Vás :-). Každopádně v Kutě seženete všechno, VŠECHNO! Od lekce surfování, přes hamburger v McDonald, heroin, moderní nákupní středisko, sarung za 250 000 idr a velkolepé párty, opilé australany a třeba i mafii. 

A pak se třeba dostanete z Kuty. Třeba na východ, třeba na jih. Je to jedno. JSTE NA BALI. Je všude kolem Vás. Příroda, balijci, náboženství, nasi goreng (místní jídlo) a ta atmosféra. A je jedno jestli jste na pláži, nebo uprostřed rýžových polí, ve vesnici, nebo ve městě... JE TO KOUZELNÝ. Bali je kouzelný. Prostě je. A když se necháte, tak Vás taky očaruje. Takže i když zabloudíte, máte naložený motorky, bloudíte uprostřed ničeho a nevíte, kde budete večer spát, protože tam kde jste je pro místní hotel cizí slovo, tak i tam je to kouzelný. Bali Vám nespočetněkrát vezme dech, na to vsadím boty!

A teď už k tomu co vidět & zažít (ikdyž trochu jinak)

My hned na začátku navštívili PADANG BAI. Je to malé město na jiho-východě, kde toho moc neseženete. Ale zato je tu klid a pohoda! Výborné a levné jídlo. Potápění. Český resort. Sunshine bar se super místňákama a hlavně WHITE SAND BEACH. Ačkoliv jsem nechtěla, tak udělám vyjímku a musím říct, že tahle pláž pro nás byla jednoznačně nejlepší! Malá a ukrytá s několika místníma warungama, úžasnejma vlnama, kde potkáte želvy a nádherným pískem a prostředím si nás prostě ukradla. Beznadějně jsme se zamilovali a žádná už nebyla taková.


Pokračovali jsme na Gili islands, kam jsme se těšili a hned se zase těšili zpátky na Bali. Co vidět & zažít právě na těhle ostrůvcích najedete v samostatném článku TADY.UBUD. To je velký pojem. Neuvěřitelný město s neuvěřitelnou atmosférou a taky s neuvěřitelně moc turisty a dopravními zácpami všude. Ale tohle místo kultury, řemesel, umění a taky zmrzliny (Gelato Secrets) a rýžových políček by Vám rozhodně uniknout nemělo. A nezapomeňte smlouvat na trzích! A už vůbec nezapomeňte na Monkey Forest, kde se Vám výměnou za banán budou opičky prohánět po ramenou :-) velký photoreport, který Vás třeba naláká TADY


CAMPHUR RIDGE WALK je hodně známá "cestička" taky v Ubudu. Pokud máte rádi procházky, přírodu a klid, tak se určitě projděte :-)


A když už jste v Ubudu a pojedete na Tegelalang (rýžová pole) tak si cestou udělejte zastávku na LUWAK COFFEE v Alas Harum (je kousíček od polí, směrem na Ubud s tím největším poutačem na free tasting luwak coffee u cesty) A nechte se "průvodcem" provést a zasvětit do procesu výroby a ochutnejte všechny ty výborný čaje a všemožný kávy a třeba taky tu cibetkovou, která teda zadarmo není, ale až to uvidíte, tak ještě s nadšením zaplatíte 50 000 idr za šálek. (Nemyslím tím nadšení z té kávy, ikdyž třeba ano, ale myslím tím z celého konceptu toho místa. O našem zážitku článek TADY

Kousek od Ubudu take najdete vodopád TEGENUNGAN, ke kterému/stejně jako od něj vede spousta schodů, možná proto tady nenejadete tolik turistů, ale krásnu přírody ano! Jak se k němu dostanete budou vědět google mapy: TADYA na jihu můžete navštívit ULUWATU, pokud jste vášnivý surfaři, tak jste o tomto ráji už zajisté slyšeli. Pokud ne, máte se na co těšit! Nejkrásnější západy slunce, blonďatí surfaři všude kolem, ale i bary a party. A zajisté plážička Blue Point Beach a Uluwatu temple, který by už víc na na jiho-západě být nemohl. Užijte si západy slunce někde vklidu opodál a ke chrámu se vydejte dopoledne, nebo odpoledne - vyhnete se šíleným davům!
Jako "opodál" můžete využít útes nad Pantai Dreamland beach, která je nedaleko Uluwatu (TADY), pojedete "divočinou" a cesta to pěkná není, ale stojí za to!

TANAH LOT. Jestli jste někdy drželi v ruce průvodce Bali, tak jste o tomto chrámu četli. Je kolem něj velké "haló", spousta turistů, krásná příroda, golfové hřiště a taky příliv nebo odliv.


Krásná příroda už bez golfového hřiště Vás čeká ve vnitrozemí. Jezero BATUR obklopuje úžasná přírodní scenérie, že nebudete vědět kam koukat! Nebo můžete vzhlížet k vůlkánu Batur nebo k nejvyššímu bodu ostrova (také vulkánu) Mt. Agung, na oba můžete podniknout výšlap - s průvodcem! My si to nechali na příště, ale na východ slunce na Agungu už se moc těšíme!


A pak je tu KUTA. Kuta je prostě jiná. "Velkoměsto" které zároveň vlastní pláž s výhledem na přistávající/vzlétající letadla. Pláž jako ušitou pro začínající surfaře! Tak se nebojte, vezmětě jednoho z místňáků, co Vám ten surf nabízí a jděte to taky vyzkoušet! A pak si dejte 110% italskou pizzu TADY, protože takovou jste ani v Itálii neměli!A že v Kutě seženete všechno, to fakt nekecám! Takže třeba zřícenina letadla hned vedle Dunkin Donuts TADY!


Když budete chtít nakupovat, tím myslím suvenýry! Vydejte se do SUKAWATI a smlouvejte, smlouvejte a smlouvejte!


Byl by hřích na Bali nevyzkoušet BALIJSKOU MASÁŽ, protože je božská! Místňáci na pláži Vás většinou jen "hladí" ale už za +/- 70 000 idr v salonu dostanete kvalitní masáž. My si oblíbili v Ubudu Blissful spa, kde balijská masáž stojí 80 000 idr a je to malý salón zastrčený v uličkách centra.

Je toho spousta a my toho ještě spoustu neviděli, to aby jsme měli co dělat příště! Třeba Amed na severu, východ slunce na Mt. Agung, potápění... Ale až budete na Bali, tak pochopíte, že nepotřebujete žádného průvodce. Cenné jsou tipy ostatních cestovatelů a ty od místňáků! Takže si to užívejte a objevujte sami! A nezapomeňte si přečíst článek "How to" Bali aneb jak & za kolik TADY.

A ještě:

Už jste viděli naše video z Bali (a tak trochu i z Hong Kongu)?!


Jestli NE, tak koukejte https://www.youtube.com/watch?v=EQBXvKjXWhY :-)

A mně nezbývá než dodat:

Terima Kasih Indonesia.
Suksma Bali.

It was a pleasure to be there!


protože my si to sakra užili!

Lucie.B

Žádné komentáře:

Okomentovat