neděle 29. listopadu 2015

Do Anglie part IV.

Znovu zdravím všechny cestovatele a zvědavé duše.

Jak už asi víte, jsem zase zpátky v Anglii. Tentokrát mám stejný cíl jako většina cizinců, kteří sem přijíždějí. Takže se pokusím se sepsat několik tipů, které Vám můžou ušetři pár liber v peněžence.Začít šetřit můžete ještě předtím, než do Anglie dorazíte. Stačí trochu plánovat. Letenky jako první. Čím dřív je koupíte, tím levněji je koupíte. Já osobně používám aplikaci Skyscanner, kde vidíte ceny letenek v jednotlivé dny. Nebo stačí na facebooku sledovat různé stránky upozornující na letenky v akci (např. levnocestovani.cz, cestujlevne.com, Honzovy letenky, Fly4Free.cz, Akční letenky).

Hned po letenkách se vyplatí si předem koupit jízdenky. Budete potřebovat jízdenku z letiště do Londýna a pokud nebudete zůstávat v Londýně, tak i jízdenku Londýn - město, kde budete žít. Většina levných letenek bývá od Ryanair, který létá na letiště Stansted a nebo od Wizz air, který létá na letiště Gatwick. Ze Stanstedu se do centra Londýna nejlevněji dostanete s terravision pro ostatní cestování autobusem je nejlepší national express, každopádně stejně jako u letenek platí: čím dříve, tím levněji. A pokud třeba cestujete do Brightonu a letíte na Gatwick, tak s national express můžete už od 3 Ł být za 45 minut z letiště v centru města!

A když už budete na místě, tak budete určitě taky potřebovat nějakou dopravu. S Londýnem Vám bohužel neporadím, ale v jiných (menších) městech nejvíce ušetříte tak, že budete chodit pěšky. A ještě ktomu je to pro Vaše zdraví! Ale ne vždycky je to možný a navíc existují autobusy. V tomhle případě se nejvíc vyplatí různé celodenní jízdenky, nebo třeba týdenní či měsíční. Všechno si snadno zjistíte na stránkách autobusů daného města, např. PlymouthBrighton. Výhodné jsou např. i jízdenky po dva, pokud máte v plánu výletovat. A nebo si můžete pořídit kolo! Obecně nejdražší jsou vlaky. Ale když budete plánovat dopředu, tak můžete sehnat akční (čti: levné) jízdenky i na vlak.Ale co je nejdůležitější je jídlo.

Tady Vám dám tip, který funguje. 10 Ł. To je částka, kterou máme stanovenou na den/pro dva. Nepočítám do toho žádné restaurace a kavárny, ale jídlo a běžné nákupy domů. A je jen na Vás, jestli uděláte jeden nákup za 50 Ł, dalších pět dnů žádný a poté dva za 10 Ł. Stačí si to rozpočítat a kontrolovat náklady, ale průměrně za 10Ł/den můžete ve dvou bezstarostně vyžít. Stačí mít přehled. Jakou částku si nastavíte je jen na Vás, každopádně se na konci měsíce (pokud to dodržíte) nezhrozíte zůstatku na účtu.

V anglických obchoďácích se nebojte nakupovat "neznačkové" výrobky, něco jako v Čechách např. Albert Quality od Albertu. Ty anglické "neznačkové" a také nejlevnější potraviny ale nejsou žádné hnusy (jak to tak bývá u těch českých), ale úplně normální a dobré výrobky! Takhle my třeba kupujeme Sainsbury's rybí prsty za pouhých 65p! Tímto způsobem můžete nakoupit téměř všechno a rozhodně ušetříte! A když říkám téměř všechno, tak tím myslím třeba i šampón a kondicionér na vlasy! Doslova za pár korun je nakoupíte jak v Aldi tak v Sainsbury's.

Nejlevněji nakoupíte v Aldi. Hlavně ovoce a zeleninu. Dále je tu Sainsbury's. To nabízí snad všechno. Dokonce tu koupíte klasické housky! (30p/kus) a občas tu najdete různé akce a slevy na zboží a právě v Sainsbury's (stejně jako v Aldi) často nakupujeme právě ty "neznačkové" výrobky za slušné ceny. Pak je tu Tesco, které funguje stejně jako třeba Sainsbury's, ale jejich výrobky jsme nezkoušeli a vlastně ani nevím, jestli nějaké mají. Co-operative, Morrisons apod. jsou většinou menší obchody a také dražší.

A pokud potřebujete nějakou "kravinu" domů je tu Poundland, 99p Store, Poundworld apod. Tady nakoupíte jak jídlo, tak kosmetiku a vůbec všechno možný/nemožný. A občas se to vcelku vyplatí.
A jak už jsem říkala, restaurace a kavárny Vám neporadím, ale ze zadní strany autobusových jízdenek najdete "poukázky" na burger v Mc Donald's za 2 Ł. A to se vyplatí!
A nakonec je tu Primark. Já osobně nechápu Čechy ženoucí se do Drážďan na nákupy, ale pokud žijete v Anglii jsou pro Vás ceny v Primarku super. Navíc zde nakoupíte i různé doplňky do domácnosti. A momentálně mají hrozně roztomilý vánoční věci (čti: kraviny), který musím hrozně nutně mít!


A to je celý!

Já doufám, že se Vám nějaký tip bude hodit a jestli máte naopak Vy nějaký, tak sem s
ním!


Krásný den!

Lucie.B

2 komentáře:

  1. Ja jsem si v Brightonu strašně oblíbil Open Market kde se dá koupit celá velká miska ovoce nebo zeleniny vždy za 1libru a kvalitou je to úplně jinde, protože je to od místních farmářů (doufám). :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Vážně? Tak to ani nevím a to bydlím hned naproti Open Market! :D

      Vymazat